REHBERLİK - Netlerimi Nasıl Arttırırım? - Ataşehir Fen Bilimleri Kurs Merkezi - Özellere Özel - Ataşehir/İSTANBUL

Netlerimi Nasıl Arttırırım?

SINAVDA NETLERİ ARTTIRMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

 

Sınavda nereden başlamalıyım? 
Her şeyden önce sınavda denemelerdeki alışkanlığınız neyse oradan başlamanız lazım. Bununla birlikte, sizin için puan olarak hangi ders daha yüksekse kesinlikle o dersten başlamalısınız.

Sorulara nasıl konsantre olabiliriz? 
Size bir sınav için gereken en temel soruyu soruyorum: Sınavda hangi soruya odaklanılır? Sınavda, sadece çözdüğünüz soruya odaklanırsınız. Bir önceki soru ya da bir sonraki soru sizi hiç ilgilendirmez. Çünkü sınavı birer soru birer soru yaparak kazanırsınız. Sınavı bir bütün olarak görmeyin. Her bir soru sadece bir sorudur.

 

Kaç soru yapmanız gerekiyorsa sınavı o kadar parçaya bölün.                                                                                                                         Örneğin LGS’ye girecek 8. sınıf öğrencileri sınavı 90’a bölmeliler. Yani sınav 90 ayrı sorudan oluşmaktadır. Ve her bir soruya ayrı ayrı konsantre olun. Çünkü bütün sorular birbirinden bağımsızdır. Bir bütünü parçalara böldüğünüzde hem daha rahat olursunuz hem de daha konsantre olursunuz. Konsantre olmanın anahtarı şimdide olmaktır. Şimdide değilseniz ya geçmiştesinizdir ya da gelecektesinizdir. Bu nedenle sınavda soruları çözerken kendi kendinize “Şimdi 10. sorudayım, şimdi 11.sorudayım” diye telkinde bulunun. Bu sizi çözdüğünüz soruya etkin bir şekilde odaklayacak ve konsantrasyon gücünüzü artıracaktır.

Sınavda dikkatsizliklerin en temel sebebi, soruyu okurken gözün cevap şıklarına takılmasıdır. Bu da, soruları gerektiği gibi anlamamızı engeller. Çünkü zihin konsantre olduğu zamanlarda sadece bir noktaya sabitlenir. Hem soruya hem cevaba bakarsınız hem soruyu hem de cevabı tam olarak anlayamazsınız. Önemli noktaları kaçırırsınız ve sınavdan sonra “Aa hayret, “değildir i’ fark etmemişim, “çıkarılamaz” ifadesini atlamışım” gibi cümleler söyleriz. Bu nedenle sınavda sadece çözdüğünüz soruya odaklanın. Daha da ileri gidersek sınavda hangi soruyu çözüyorsanız o sorunun soru kısmındaysanız soru kısmına odaklanın cevap kısmı o anda sizi ilgilendirmez. Cevaba geçtiğinizde cevap kısmına odaklanın.

Şıkları sonuna kadar okuyun. 
Bir soru son şıkta biter. Cevapları kesinlikle sonuna kadar okuyun hiçbir cevaba balıklama atlamayın. Bilgi sorularında, dikkatsizlik oranınızı en aza indiren en etkin yöntem, okurken, cevaba elinizi ya da bir kâğıt parçasını kapatmaktır. O zaman isteseniz de gözünüz cevaba kaymaz, soruyu tamamen okursunuz ve en etkili bir şekilde anlarsınız.

Önemli bilgilerin altını çizin. 
Sorulardaki önemli bilgilerin altını çizerseniz görsel dikkatinizden kaçan bilgiler dokunsal dikkatinizden kaçmaz.

Bir sorudaki en önemli ifade nedir diye sor? 
Bir sorudaki ön önemli ifade en son ifadedir. Soruda neyin istendiği çoğunlukla en son ifadede belirtilir. Bu ifadeyi balon içerisine alarak özel olarak dikkatinizi verin. Çünkü beynimiz, çoğunlukla “değildir, çıkarılamaz” gibi olumsuzlama ifadelerini olumlu algılamaya eğilimlidir. Ve olumsuzlamalardan dolayı çok sayıda soru kaçırılır.

Problem sorularını nasıl okumalı? 
Bu sorulardaki verileri mutlaka yanlardaki boşluklara yazın ve çözerken bütün işlemlerinizi zihninizden değil, yazarak yapın. Böylelikle işlem hatası yapmazsınız.

İki şıkka indirdim ama hangisi doğru? 
Bilgi sorularında, iki şıkka indirdiğinizde, çoğunlukla ilk aklınıza gelen doğrudur. Kesin, yüzde yüz emin olduğunuz bir mantığa dayanmadan ilk aklınıza gelen şıkkı değiştirmeyin veya gerekirse soruyu tekrar okuyun. Bunu denemelerden de bilebilirsiniz. İstisna da olsa bunun tam tersi olan arkadaşlarımız da vardır ve onlar kendilerini bilirler.

Uzun paragraf sorularını nasıl okumalı? 
Bu soruları önce soru bölümünden başlayarak okuyun. Yani önce soru bölümünü okuyun sonra bu bakış açısıyla paragrafı okuyun. Ve özelikle bu sorularda çeldiricilerin çok olduğunu bilerek soruları çözün…

Hatırlayamadığımız soruları nasıl geçebiliriz? 
Hatırlayamadığınız sorulara daha sonra dönmek için yanına bir soru işarete koyun ve geçin. O soruyu sonra hatırlayabilirsiniz. Ancak, o soruda zaman kaybederseniz daha rahat yapabileceğiniz soruları kaçırabilirsiniz. 8. sınıf öğrencileri LGS sınavında yanlış cevaplar doğru cevabı etkilediği için yapamadığınız sorular boş bırakılmalıdır.

Sorulara yaklaşım nasıl olmalı?
Soruları çözerken sorunun ne istediği önemlidir. Siz “Soruda bir hinlik var mı acaba” diye düşündüğünüzde sorunun sizden istemediği bir mantığa kaymaya başlarsınız.
Sorulara önce düz, basit bir mantıkla yaklaşın ve sorunun sizden ne istediğine yoğunlaşın.

 

ATAŞEHİR ELİT FEN BİLİMLERİ KURS MERKEZİ 

REHBERLİK SERVİSİ

Menüler